CRM PROGRAMI

Günümüz iş dünyasının yeni gözdelerinden biri de CRM. Çok değil bundan birkaç yıl önce her toplantımıza öncelikle CRM kavramının ne olduğunu anlatmakla başlıyorduk. Artık firmalardan, bir CRM Uygulamasından beklentilerini dinleyebiliyoruz. CRM'in ön plana çıkmasının en büyük sebeplerinden biri rekabet ortamının her geçen gün daha da kızışıyor olması. CRM kavramının ortaya çıkışı konusunda çok sayıda fikir mevcut. Kimileri satılabilir bir ürünü ya da hizmeti olan birisinin müşterisi ile ilk buluşmasından, yani ticaret kavramının ortaya çıkmasına denk gelen tarihlerden bu yana CRM'in olduğunu söylerken, kimileri de CRM uygulamalarının ortaya çıkmasıyla kavramın şekillendiğinden bahsediyor. Her iki fikir de kendi içerisinde tutarlı görünmekle birlikte hem fikir olunması gereken konu ise CRM uygulamalarının, kavramın yayılmasında çok haklı bir etkisinin olması. Ama unutulmaması gereken nokta CRM'in asla bir yazılım olmadığının aslında bir felsefe ya da daha net söylemek gerekirse şirket kültürünün ta kendisi olduğudur.

Bu konuda yapılan birçok araştırmanın sonuçlarına bakacak olursak CRM projelerinde Teknoloji yani uygulamanın kendisi sadece %30’ luk bir paya sahiptir. Projede %20’ lik pay Sürece, asıl olan %50’ lik pay ise İnsan faktörüne dayanmaktadır. Buradan çıkacak sonuç firmanın öncelikle kendisini CRM projesine hazırlaması gerekliliğidir. Firma, öncelikle kendisi ya da bir danışman yardımıyla CRM’ den beklentilerini ya da kısaca hayallerini kağıda dökmeli ve bu konulardan taviz vermeyeceği konusunda kendisini de ikna etmelidir. Yukarıda bahsedilen süreç faktörü ise projenin hayata geçirilmesi kararının verilmesi ile hem CRM kültürünün hem de tercih edilen uygulamanın yerleşmesine kadar geçecek süreyi ifade etmektedir.

Burada firmalar gerçekçi beklentiler oluşturmalı, satış, pazarlama, servis gibi süreçlerine dikkatlice karar vermeli ve kendisine en uygun CRM partnerini seçmelidir. Dikkat edilmesi gereken, CRM uygulamalarının yoğrulmaya hazır, ham ürünler olduğudur. Bu noktada asıl önemli olan firmanın ihtiyaçları ile uygulamanın kabiliyetlerini öpüştürebilecek CRM Partneri’ dir. İşte CRT Yazılım olarak bizim de konuya yaklaşımımız “CRM bizim için sadece bir proje değil; Kariyerimizdir.” doğrultusundadır.

Microsoft'un son teknolojilerinden Silverlight 4.0 ile gelen tüm özellikleri, görsellikkleri ve fonksiyonları dahil ettik. Bu sayede hem hızlı, hem görsel hemde fonksiyonel olarak üstün özelliklere sahip olduk. WCF servis teknolojileri sayesinde bilgiyi her yere götürmenin avantajlarını yaşamaktayız.

Aynı zamanda satın alma modellerinde farklılık oluşturmayada özen gösterdik. Müşterilerimizin hem maliyet hemde alt yapı olarak daha esnek bir yapıyı sağlayabilmek adına  sadece lisans satın almak yerine S+S modeli ile farklı satınalma imkanlarıda sunmaktayız.